Spreewaldmarathon – ostrý test elity WORKER SSCO teamu

Ve dnech 17.-19.04.2009 se uskutečnily závody Spreewaldmarathon v německé oblasti Spreewald, s centrem v Burgu, nedaleko Cottbusu. Podrobnosti o účasti WORKER SSCO teamu přináší následující článek.

V rámci Spreewaldmarathon se ve třech dnech za sebou jedou celkem 3 samostatné závody – časovka, maratón a půlmaratón. Oblast Spreewald je vlastně oblast nivních lesů v okolí řek Sprévy, kterou Němci znají jako odpočinkovou a výletní zónu.

V pátek 17.04. se uskutečnila časovka na 13 km ve městě Lubben. Start prvního byl ve 14:01 a jako 7. na startu se objevil Petr Lochman, 47. startoval Marek Procházka a hned minutu za ním Ladislav Procházka. Všichni tři závodníci již pravidelně na tyto závody jezdí a těsně před nimi v nedaleké oblasti chytají první jarní bronz na nohy a ruce a taky první porce několika desítek kilometrů při trénincích.

Ale zpět k závodům. Časovku vyzkoušelo celkem 58 jezdců a jezdkyň. Trať byla vyměřena na vedlejších silnicích s kvalitním a víceméně bezproblémovým povrchem. Jen vítr stěžoval jízdu všem, protože po startu se opřel do zad, ale v první vesnici se točilo zatáčkou přímo do protivětru a až po 3 km se točilo zpět. Nicméně poslední 3,5 km opět proti větru. Ladislav Procházka překvapil i sám sebe, neboť porazil i svého syna Marka o 3 vteřiny a skončil celkově na jím velmi pěkném 13. místě (v AK 40 na 6. místě). Marek skončil 15. celkově (v kategorii 18-30 let na 3. místě), když podle jeho slov podcenil protivítr. Petr Lochman od začátku nenechal nikoho na pochybách, že chce bojovat o příčky nejvyšší. Tempo zřejmě nezvolil zcela správně a nakonec z toho bylo jeho slovy „trapné 4. místo“ (v kategorii AK30 obsadil 2. místo). Zaostal pouhé 0.8 vteřiny za 3.místem.

V sobotu 18.04. pokračoval program závodů maratonem. Přímo v Burgu
na Festplatz byl odstartován závod mužů v 17:00 a 3 minuty po
nich i závod žen. Celkově se tohoto závodu účastnilo 276 jezdců a jezdkyň. Trasa vedla již zmíněnou oblastí lužních lesů v blízkosti řeky Sprévy, takže to bylo i krásné na oko. Nicméně podle průběhu by se dalo usuzovat, že čelní skupina si přírody příliš neužila, neboť se neustále někdo snažil skupinu, čítající od cca 8. km asi 13 jezdců, rozdělit. Největší podíl na tomto mají 2 jezdci: Adam Frank (Experts Race Team/TSSC Erfurt) a Petr Lochman (Worker SSCO team). Adam Frank již od startu zkoušel uniknout, ale na 3.kilometru byl dostižen větší skupinou v níž byli jak Petr Lochman, tak Marek Procházka. Na zmíněném 8. km se udál další nástup Petra Lochmana, ještě ne zcela úspěšný a ten nezastihl právě Marek Procházka a několik
dalších jezdců. Ti vytvořili hlavní skupinu čítající asi 25 jezdců, která ještě sesbírala několik málo odpadlíků z čela závodu. Na 15. km opět nastoupil Petr Lochman a vydal se do sólového úniku. Následujících 17 km absolvoval osamocen v šíleném tempu. Dostižen byl 10km před cílem, kdy celá skupina musela spolupracovat poměrně tvrdě na dostižení uprchlíka. Nicméně ihned po dostižení se udál rozhodující nástup, jež vyprovokoval Adam Frank. Chytli se jej ještě dva jezdci Benjamin Karl (Speed-Team-Franken) a Gebhardt Heiko (Skate team Celle). Po chvíli se na ně dotáhl sám i Petr Lochman. Dojezd do cíle byl lehce na vlhkém asfaltu od předchozí krátké přeháňce a proto nebylo jednoduché zvolit správně místo nástupu a hlavně nezpůsobit pád. První do cílového špurtu nastoupil z první pozice asi 600 m před cílem Petr Lochman a před něj se již dostal jen Adam Frank.
Marek Procházka dojel 21. ve svém nejlepším výkonu na maraton (1:17:27, 3. v kategorii 18-30 let) a poprvé si maraton zkusil i Ladislav Procházka a dokončil jej v čase 1:27:58 na celkově 78. místě (v AK 40 32. místo).

V neděli ráno19.04.2009 v 08.30 hod., kdy teploměr ukazoval něco málo přes 6°C byl odstartován poslední závod tohoto víkendu a to půlmaraton se startem a cílem opět v Burgu. 277 jezdců a jezdkyň se vydalo opět na trať po silnicích v okolí tohoto městečka. Byla velice dobře jezdivá a z předchozích let známa i svojí rychlostí, nicméně chlad a zřejmě i únava ze sobotního maratonu se projevila na závodním nasazení a prakticky od 6. km jela skupina ve stejném složení až k cíli, kde se opět měl rozhodovat v dojezdu skupiny čítající 8 lidí. Proti byl však Petr Lochman, jenž cca 2 km před cílem nastoupil do samostatného úniku. Soupeři, již poučeni maratonským děním neponechali nic náhodě a asi po 1 km uprchlíka sjeli. Skupina asi 800m před cílem čítala 6 lidí, kteří šli do závěrečného špurtu. První opět nastoupil Petr Lochman, ale tentokrát se nezdařilo úplně vše podle jeho představ a cíl proťal jako 4. v čase 35:32. Závod byl podle něj velmi poznamenán právě nízkou teplotou při startu a v průběhu závodu. Nikomu se moc nechtělo mrznout „na větru“ v čele skupiny a určovat tempo. Proto dojela do cíle i relativně velká skupina, kde musel rozhodnout až závěrečný špurt.

A celkově? Celkově by si to měl každý zkusit takto někam vyjet do Německa a odjet víc závodů takto za sebou, protože obzvlášť takto poskládané závody mohou pomoci jak jistotě na bruslích, tak pomohou do nohou dostat ty nezbytné kilometry na začátku sezóny.