Náročný, ale skvělý Rajec

V sobotu 11.8.2007 se ve slovenském Rajci konal 24.ročník Rajeckého maratónu a již potřetí vystartovali minutu před běžci na trať v délce 22 km s cílem v obci Čičmany i bruslaři. Závodníci na této trati museli překonat 200 výškových metrů, a tak se tento závod řadí mezi ty nejnáročnější.

Závod prověří síly všech bez rozdílu. A tak tomu bylo i letos, s tím rozdílem, že zhruba od 2/3 závodu se museli všichni závodníci poprat s mokrou a kluzkou tratí. Brzký ranní déšť už nestihl na některých místech doschnout. Větší déšť naštěstí už po dobu závodu nepřišel. Nejlépe to nakonec vše zvládl Milan Križan z bratislavského týmu InlineBSS.sk pronásledován dalšími třemi závodníky s SSC Otrokovice v pořadí Petr Lochman, Tomáš Rosival a Kamil Hastík. Na 8. místě pak skončil další člen SSC Otrokovice Tomáš Zahrádka a 16. dojel Marcel Nemček. Celkem se závodu zúčastnilo 79 mužů a žen. V porovnání s účastí v předchozích dvou ročnících je jasně vidět, že si tento tvrdý a těžký závod získává mezi in-line bruslaři oblibu. Nejen, že to je velmi kvalitní trénink, který ledacos napoví o připravenosti závodníka na podzimní část bruslařské sezóny, ale i závod z jednoho místa do druhého je vidět na naše poměry velmi málo. O skvělé divácké kulise ani nemluvě, to musí každý zažít sám.

Co se týče průběhu závodu, tak úvod byl tradičně vlažný. První cca 2 km poměrně technicky náročné trati městem ani toho moc nedovolí, a taky zde platí mezi závodníky nepsané pravidlo, že se začíná závodit až po vyjetí z obce. Tentokrát se tak stalo asi až na 4 km. Pořadatel ohlásil před startem překážku v podobě opravy mostu. Někteří dohodu respektovali, někteří méně, ale tak už to bývá. Závod tedy začal. Asi do poloviny tratě se postupně odtrhávaly a zase sjížděly různé skupinky, ale dá se říci, že se jelo stále pohromadě a ve větším balíku. Ten ze začal trhat asi právě po polovině závodu. Dost tomu pomohl i přechod ze suché na vlhkou silnici. Pole se začalo trhat a posledních asi 7 km si musel odtrpět už každý sám, v lepším případě v nějaké menší skupince čítající dva tři závodníky. Hodně pomohlo zvolené obutí. Kdo zvolil měkčí kolečka, měl zřejmě výhodu. I když byl z místa cíle závodu zajištěn odvoz, řada závodníků si ten půlmaratón sjela ještě ve slušném tempu zpět do Rajce.

Po závodě následovalo nezbytné čištění ložisek, které pravda doma muselo pokračovat. Kdo měl štěstí, dostal místo jedné porce těstovin třeba jednu dvě navíc. Kdo měl chuť mohl si dát gratis pivo nebo kofolu. Vyhlášení výsledků proběhlo po třetí hodině, až po doběhu všech maratónců, tak byla spousta času i na pokec s ostatními kamarády a zhodnocení celé akce. Jako účastník závodu jsem toho moc nenafotil, tak se budete muset spolehnout na jiné. Třeba na Marka Novysedláka, který stíhal v průběhu závodu i natáčet video záznam. Má můj obdiv. Mimochodem bych mu chtěl touto cestou i poděkovat za vodu, kterou mi v průběhu závodu poskytl, páč jsem nebyl schopen na občerstvovačce už nic ani chytit. Takže vedle fotogalerie, kterou nám organizátoři na svých stránkách snad brzy zveřejní, přibude na stránkách SIC Košice i tato Markova videonahrávka. Výsledky jsou již nyní k dispozici na www.maratonrajec.wz.sk .

-mn-