Malé zimní srovnání rámů (frames) pro speed inline

Zimní čas je ideální na testy materiálu, a protože se množí dotazy na závodní rámy, udělali jsme malé srovnání několika rámů značek Fila, Luigino a Cado Motus. Nešlo o žádný složitý test, pouze vzájemné srovnání vlastností a pár zkušeností – ale i to může být užitečné, protože málokdo má možnost tyto produkty mít ve stejnou chvíli na stejném místě a „naživo“ je vzájemně porovnat. Z hlediska těchto vlastností jde zejména o tuhost, výšku, váhu a pevnost.

Dostatečná tuhost je nejdůležitější a všechny rámy působily v tomto směru solidním dojmem. Přesto je v této kategorii jasným vítězem rám Cado Motus s technologií DualBox (dvouplášťový s dutinou). Pokud jde o výšku, za všechna slova mluví obrázek. Rámy Luigino Pilot jsou zbytečně vysoké, a netýká se to bohužel jen zde uvedeného rámu 4×100. V této kategorii tedy také zvítězil rám DualBox (přitom zobrazený rám je kombinovaný 2×100 + 2×110 mm!).

Váha rámů je také důležitá, ale vzhledem malým rozdílům je mnohem důležitější hmotnost koleček, která mají vždy největší podíl na celkové váze brusle (hmotnosti jednotlivých rámů viz tabulka dále). Pomyslným vítězem by tady byl rám Fila Matrix. Posledním kritériem byla pevnost, kvalita použitého materiálu. Za 3 roky působení v oboru inline rychlobruslení jsme se setkali s prasklým rámem třikrát – a dvakrát šlo o rámy Luigino Pilot (zkušenost z hrazdirasport.cz).

 

 

Naše celkové pořadí by tedy vypadalo takto (na fotografii zleva doprava):                 

Pořadí Rám Hmotnost
1. místo Cado Motus DualBox 2×100 + 2×110 212 g
2. místo Fila Matrix 4 x 100 188 g
3. místo Cado Motus Comp 4 x 100 227 g
4. místo Luigino Pilot 4 x 100 191 g

Rám Luigino Pilot je navíc ze všech hodnocených rámů nejdražší (300 USD), a proto ani tento argument nemluví v jeho prospěch. Cado Motus Comp je dostupný pro rozteč 165 i 195 mm, což je dobrá volba pro majitele bot s roztečí 165 mm, protože všechny ostatní rámy se dodávají pouze pro 195 mm. Fila Matrix 4 x 100 je nejlehčí a současně nejlevnější, což znamená nejlepší poměr cena/výkon. Navíc je opatřen můstky, takže je velmi tuhý. Rám Cado Motus s technologií DualBox (DB) má také extrémní tuhost a je ještě nižší – z našeho testu vyšel nejlépe. Tyto rámy se dodávají v mnoha kombinacích a délkách – 4×100, 4×110, 2×100+2×110, 3×110+100 a najdete je např. v e-shopu www.hrazdirasport.cz, kterému tímto děkujeme za jejich zapůjčení k testu. V nejbližší době připravujeme i obdobný test rámů 4 x 110 mm.