LIL reportáž z Brna a Plzně

Dalo by se říct, že podzim již pořádně zaťukal na dveře. Kdo se zúčastnil LIL v Brně může jen potvrdit. Se „zimou“ a silným větrem jsme se museli poprat i my. Někomu tyto podmínky svědčí, své o tom může povídat Petr Lochman, jiní rádi kopce, k tomu zase své Kamil Hastík a my normální nadšenci bruslení bychom brali podmínky trochu příznivější. Třeba takové, jaké byly právě při posledních závodech v Plzni. Nebyl čas nějak hodnotil Brno a není ani moc času hodnotit Plzeň, ale nenapsat nic by bylo nespravedlivé vůči věrným návštěvníkům a čtenářům našich doufám líbivých stránek. A jejich věrnost si chceme udržet.

Tak jak to nejprve dopadlo v Brně. Na dalším podniku Nestlé LifeInLine Tour jsme se sešli v 7 lidech. Tři členové ve složení Marcel a Iva Nemčekovi a Petr Macháček se poprali o co nejlepší umístění a body na Fitness 10 km. Žádná velká spokojenost s výsledkem ale nezavládla. Iva si svůj závod tak trochu odtrpěla. Hned v úvodu závodu nešťastně upadla a přišla o kontakt se sobě rovnými. Závod se pro ní stal jen morální záležitostí. Bez pádu ale trochu zklamaně dokončil podle jeho slov Petr Macháček. Marcel měl šanci přiblížit se v celkovém pořadí desítky stupňům vítězů, ale nezvládl takticky závod a trochu si vše na závěrečné dvě kola LIL zkomplikoval a pustil před sebe soupeře, které pustit nepotřeboval. Chuť si spravil vítězstvím štafety složené z členů týmu Black Ice (Jan Kramář), Novis teamu (Roman Vodička) a mé maličkosti za SSCO team. No jako nejstarší člen této vítězné štafety Čechů (… doteď nevím proč tento název) jsem se mezi kluky cítil tak trochu jako jejich taťka. A proč? Jednak znatelným věkovým rozdílem a dále, jejich výkony jdou každým závodem nahoru, mé výkony stagnují nebo jdou spíše dolů. Ale zadarmo to nedostanou v závodě jednotlivců nikdy. Jsem přeci zkušenější, starší atd. 

Na půlmaratónské trati se tradičně představila naše trojice ve složení Petr Lochman, Kamil Hastík a Marek Procházka, ten po vleklých zdravotních problémech opět na bruslích. Přijel i Tomáš Zahrádka. Ten nás doplňuje jen na některých vybraných závodech, ale vždy je velmi vidět a nejen díky své střapaté blond vlasaté hlavě. Famózní jízdou rozhodli pro sebe závod Witold Mazur a Matěj Krupka. Dlouho osamocen se snažil náskok zmenšit Petr Lochman i Kamil Hastík. Nakonec se i přes kvalitní výkony, kdy tito naši borci spoustu času strávili na čele malých skupinek, obsadili celkové 6. a 18. místo a v kategorii M3 2. a 7. místo. Tomáš dojel taktickou jízdou 16. a v kategorii M3 místo před Kamilem. Marek Procházka si dobrým výkonem přijel pro 31. místo. Ze zdravotních důvodů se nezúčastnila závodů naše nejstarší členka klubu Marcela Schneiderová. Popřejme ji alespoň tímto brzké uzdravení a mnoho zdravu v Berlíně, kde by se již v plné formě měla představit na tradičním, skvěle obsazeném a populárním berlínském maratónu na konci září.

V Plzni, o týden později, se dařilo o něco lépe. Svůj den si podle mých očí vybral Kamil Hastík, v jehož výrazu šlo vyčíst ledacos, ale pohoda to nebyla. Ale po pořádku. Do Plzně jsme po dlouhém zvažování nejen dojeli, ale dojeli i autem. Což původně nebylo vůbec v plánu. Proč zde raději zmiňovat nebudu, co když to čtou i nějací policisti nebo úředníci přestupkových odborů. No prostě jsme do Plzně dorazili asi ze třech míst republiky, přičemž ta nejsilnější část dojela tradičně z Otrokovic. Téměř ve stejném složení jako týden zpět, kromě Petra Macháčka, který musel do školy a Tomáše Zahrádky, nejezdí všude, jsme se postavili opět na start připraveni dosáhnout na mety nejvyšší. Dá se říci, že tento závod byl velmi důležitý pro celkové umístění v LIL. Petr Lochman bojoval o celkové vítězství, tedy o možnost udržení dosud prvního místa. Kamil se chtěl pokusit udržet druhé místo a jednobodový náskok před Tomášem Ptáčníkem z Black Ice (… no trochu marný boj, ale bojovnost se nedá popřít) a Marcel potřeboval dohnat a setřást dva soupeře před sebou a dostat se na kýženou třetí pozici v celkovém pořadí. To se mu podařilo ale jen na půl. Do závodu na 10 km vstupoval s jasnou taktikou. Roztrhat pole jak se dá, i kdyby ho to mělo stát všechno. Podle všeho se mu to dá se říct i povedlo a zbavil se soupeře před ním Hátleho, na kterého měl ztrátu 12 bodů. Celkem luxusní zisk bodů na něj ale nestačil. Bohužel o tři místa podlehl Honzovi Kramářovi z Brna, který svůj náskok zvýšil o další body, už na 4. Rozhodne se tedy v Pardubicích. Petrovi závod vyšel a i když zase pomohl velmi k posunu na bednu Tomášovi Ptáčníkovi a podlehl mu jak se dalo počítat až v závěrečném spurtu, celkové průběžné první místo s jistotou udržel a vypadá to, že už i udrží a stane se vítězem celé Tour. Kamil sváděl boj dnes spíš sám se sebou. Podle mě o všem rozhodlo první kolo, kdy se snažil zachytit pekelný nástup a únik pozdějšího vítěze a ve skvělé formě nyní jezdícího Matěje Krupku. Tempo neudržel a sám se možná na nějakou dobu tímto tempem možná zahltit. I přes dobrý závěr to stačilo již jen na celkové 12. a v kategorii M3 4. místo. Důležitější je ale ztráta, kterou nabral na Tomáše Ptáčníka, který ho dobrou taktickou jízdou v pořadí přeskočí.

Nemůžeme zapomenout ani na Marka Procházku. Ten na půlmaratónské trati svedl rovněž souboj především sám se sebou a virózou, kterou si do Plzně přivezl. Ivča šla do závodu na 10 km s jasným cílem – pořádně si to užít. Měl to být pro ni totiž podle všeho poslední závod sezóny (… teď ale víme, že nebude). A taky že si to pořádně užila. Jelo se jí podle jejich slov velmi dobře, a tak pro ni byl zklamáním jen dosažený čas. Asi si jen neuvědomila, že se jezdí normálně tak o 1 km méně. Opět si našla svého závodního partnera, člena šumperského in-line klubu, se kterým společně odjela už třetí závod za sebou a očividně jim společná jízda svědčí. Ivča je ryzím příkladem, že závodit se dá i bez větší přípravy, jen pokud to člověk bere hlavně jako zábavu, koníček a má radost z pohybu jako takového.

Závěrem jen náš další plán. V sobotu nás čeká předposlední závod v rámci Českomoravského poháru Inlajn.cz 2007 v Opavě a o den později poslední štace v rámci LIL, a to Pardubice. Tedy opět náročný víkend.

Podrobné výsledky z obou akcí naleznete na známých webech – www.lifeinline.cz nebo www.championchip.cz . Fotky si musíte najít protentokrát na jiných in-line webech.

-mn-