Jaké bylo MČR v inline půlmaratonu 2009

Tradičně větrná trať na okraji Plzně byla svědkem letošního MČR v inline půlmaratonu. Probíhalo v rámci seriálu LIL a předcházelo mu tradiční pořadí závodů – děti, štafety, desítka. Trať byla oproti minulým letům zkrácena kvůli novému obchodnímu centru, takže časy nelze s minulými ročníky srovnávat – což je asi pro mnohé účastníky škoda.

Proměnlivé počasí chvílemi hrozilo přeháňkami, ale nakonec napršelo a také hlavní závod, který startoval až na závěr, se odjel na suchu. Byl poznamenán velkým množstvím pádů, zejména na obrátkách, a jelo se poměrně rychle. Velká vedoucí skupina ve směru po větru dosahovala rychlosti až 44 km/h. Hodně aktivně jel na čele Filip Adlt, ale do cíle se rozvinula známá „rojnice“ týmu Ila Rollerblade Speedodrom, Adlta zablokovala a přivezla na prvním místě Matěje Krupku. S jejich týmovou taktikou si nakonec nejlépe poradil Jaromír Ščepka z BSS Bratislava, který skvěle finišoval a dojel těsně na 4. místě. Páté místo obsadil Filip Adlt a na šestém skončil Marek Krejčík z týmu FILA Black Ice, což jim zajistilo 2. a 3. místo v rámci MČR.

Mezi ženami kralovala při neúčasti české špičky Polka Paulina Kowalik, druhá dojela Renáta Karabová ze Slovenska, o poslední místo na bedně si to rozdaly Markéta Žďárková a Karolína Nováková (její sestra Kamila bohužel vzdala a nebezpečně upadla i Martina Žáčková). Těsně za nimi dojely Barbara Bakošová a Veronika Poustková z FILA Black Ice, a tento tým se díky tomu dostal na stupně vítězů v rámci MČR v obou kategoriích.

Závody měly dobré organizační zajištění, i když pár účastníků frflalo kvůli rychlosti zveřejnění výsledků na webu. Nicméně už jsou tam a můžete se na ně podívat zde.