Jak se pečou medaile

Do 2. kola OIP 2008 na konci července pravda zbývá ještě hodně času, ale neznamená to, že by SSCO team zahálel. Právě v těchto dnech usilovně pracujeme na výrobě tradičních keramických medailí a pokud Vás zajímá jak se taková medaile vyrábí, nahlédněte dál do naší kuchyně.

 

Na každé kolo OIP je třeba přichystat 52 medailí. Násobeno čtyřmi, jsme na čísle 208. První sada medailí byla již rozdána na konci dubna, kdy se uskutečnilo první letošní kolo tohoto poháru.

 

Před vlastní výrobou medailí je nejdříve potřeba vytvořit šablonu s textem. Minulý rok to byl sádrový odlitek, který díky svému „defektu“ dodal medailím zajímavou tvář. Letos jsme šli do modernějších technologií a šablonu pro nás připravil soustruh a vyražené písmo není třeba již dále ručně opravovat, jako tomu bylo minulý rok.

 

Na ražení tvaru medailí nám postačila doposud spojovací roura od komína (vyražení vnější části medaile) a formička na linecké kolečka (vnitřní část medaile).

 

  

Na vyrobení cca 70 medailí je třeba 10 kg keramické hlíny.

 

Po vyražení medailí musí následovat schnutí, které trvá cca 3 dny. Záleží na vlhkosti prostředí. Po té je třeba vlhkou houbičkou medaile začistit.

   

Po začištění poslední medaile následuje výpal v keramické peci. Ten probíhá při cca 1200 stupních C a trvá několik hodin včetně vychládnutí. Zde patří poděkování DDM Sluníčko v Otrokovicích, které nám s výpalem medailí pomáhá.

   

V lepším případě, kdy některé medaile nepopraskají následuje nátěr nebo nyní již nástřik medailí zlatou a stříbrnou barvou. Vzhledem k tomu, že používáme hlínu odstínu terakoty, bronzovou sadu medailí nijak dále nebarvíme.

Pokud je vše hotovo, stačí již jen sešít trikolory a navléci je na hotové medaile a vše je připraveno na předání třem nejlepším v závodě.

 

   

 

Suma sumárum, na výrobu jedné medaile potřebujeme se vším všudy celkem tak 20 min., tj. při počtu 208 medailí celkem 4160 min., což je asi 69 hodin práce (není započítán čas výpalu a schnutí medailí).

 

Zaujalo Vás to a už se nemůžete dočkat na červencové kolo OIP? Nemusíte truchlit. Čekání si může každý zkrátit účastí buď již další sobotu v Napajedlích, kde se jede třetí ze závodů O2 in-line cupu nebo o měsíc později v Otrokovicích na Nestlé LifeInLine Tour 2008.