Dívka po pádu na bruslích bojuje o život

Rychlá jízda na kolečkových bruslích bez ochranné přilby se nevyplatila šestnáctileté dívce z Ostravy, která při rychlé jízdě na svažité asfaltové silnici spadla tak nešťastně, že si přivodila rozsáhlá poranění hlavy.

OSTRAVA – Nyní je hospitalizována v ostravské fakultní nemocnici a všichni její blízcí doufají, že pád přežije. „Pacientka bojuje o život, její stav je opravdu kritický,“ potvrdil v pondělí odpoledne mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Rozsah zranění nechtěl komentovat.

Nehoda se stala ve středu večer po 21. hodině. „Dívka jela se svou kamarádkou po Koblovské ulici a upadla tak nešťastným způsobem na hlavu, že si přivodila těžké zranění,“ řekl mluvčí policie Milan Klézl. Dodal, že policisté na místě museli formálně vyloučit i možnost, že se na zranění podílel někdo jiný. Cizí zavinění se však nepotvrdilo.

Šéf krajské záchranky Roman Gřegoř řekl Právu, že na tak závažný úraz na kolečkových bruslích si na Ostravsku nepamatuje. „Různých odřenin i zlomenin je vzhledem k rozmachu těchto módních sportů relativně hodně, ale tak závažný úraz s takovými následky je neobvyklý. Za poslední roky si nic podobného nevybavuji,“ řekl Gřegoř.

Ochranná přilba není při jízdě na kolečkových bruslích nebo skateboardech povinná, policisté i zdravotníci ji ale doporučují, a to nejen dětem a mládeži. „Na všech preventivních besedách upozorňujeme, že přilba a také chrániče rukou a nohou by měly být u in-line sportů samozřejmostí. Varování se ale někdy míjí účinkem,“ konstatoval mluvčí policie.

„Přilba nemůže nikdy uškodit, a to nejen u kolečkových bruslí a skateboardů, ale také u cyklistiky a lyžování,“ dodal Gřegoř.

Aleš Honus, Právo