Dívka, která se v Ostravě vážně zranila na bruslích, zemřela

Přinášíme, bohužel, tragickou zprávu o stavu bruslařky z Ostravy, která si minulý týden při pádu na in-line bruslích poranila hlavu. Noste, prosím, helmu a buďte zodpovědní nejen k sobě, ale i ke svým blízkým.

01.06.2007 – 14:43, autor: ČTK.

Ostrava – Patnáctiletá dívka, která si minulý týden vážně zranila hlavu během jízdy na kolečkových bruslích, zraněním podlehla. ČTK to dnes potvrdil mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný, kde se bruslařka podrobila operaci mozku.
Dívka jela na bruslích bez ochranné helmy. Neštěstí se stalo minulý týden ve středu v Ostravě-Koblově nedaleko hotelu v silnici Koblovská. Dívka tam sjížděla na bruslích z kopce společně s kamarádkou. Při jízdě ale nešťastně upadla na hlavu.
„Při pádu utrpěla závažná poranění mozku. Musela se podrobit urgentnímu zákroku,“ řekl už dříve ČTK primář dětského anesteziologicko-resuscitačního oddělení nemocnice Michal Hladík.
Podle lékařů by šance na přežití zraněné školačky byly podstatně vyšší, kdyby si při sportu hlavu chránila helmou. Podobných případů se během roku objevuje několik. „Během letních měsíců to je v posledních letech deset až 12 případů. Jde o zranění hlavy z jízdy na kole, kolečkových bruslích, malých motocyklech a jsou i úrazy z jízdy na koních. Všechny mají společné to, že děti neměly helmu,“ dodal Hladík.
Mluvčí severomoravské správy Milan Klézl řekl, že by rodiče měli na bezpečnost svých dětí při sportování obzvlášť dbát. „Dítě by na kolo či brusle bez helmy nemělo chodit. Je to v jeho zájmu,“ řekl. Dodal ale, že podle zákona jsou například lidé na kolečkových bruslích chápáni jako chodci. „Proto se na ně nevztahuje povinnost mít na hlavě helmu, jak je to v případě cyklistů do 18 let,“ řekl Klézl.